BLOG

Teknolojinin Geleceğini Yansıtıyor

Geleceğin ekran teknolojisi O LED e üreticilerin ilgisi her geçen gün artıyor. Son dönemde birçok Çinli üretici akıllı telefonlarda OLED ekrana geçiş yaparken, sektörden gelen güvenilir kaynaklar 2017 ya da 2018 yılında ise Apple ın iPhone modellerin de O LED ekrana geçiş yapacağını bildiriyor.

Mobil dünyasında O LED ekran üretimi ve tedariki noktasında Samsung şuan açık ara lider. Sektörün bir numaralı ismi bugün artık giriş seviyesi modellerde dahi O LED ekran teknolojisine yer veriyor.

Öyle ki Samsung şu an gözünü bilgisayar piyasasına dikmiş durumda. HP tarafından geliştirilen Spectre X360 dizüstü bilgisayar için OLED panel tedariki sağlayan Samsung  gelen haberlere farklı üreticilerle de görüşmeler halinde. 
LG ise dünyanın önde OLED ekran üreticilerinden biri olmasına karşın, OLED ekran mobil tarafta sadece G Flex serisinde kullandı. 

İlerleyen süreçte LG markası altında tanıtılacak daha fazla telefonda OLED ekran teknolojisini görür müyüz bilinmez; ancak gelen haberler LG nin iki önemli üreticiye OLED panel tedariki sağlayacağını ve bu noktada önemli bir oyuncu olacağını gösteriyor

Huawei, P9 Plus modelinde Super AMOLED ekran teknolojisini kullandı. 
 

Güney Kore menşeli etnews sitesinde yer alan habere göre LG Display, geçen yıl 180 milyon akıllı telefon satmayı başaran Huawei ve Xiaomi için OLED ekran üretimi gerçekleştirecek. Çinli üreticiler LG üretimi OLED panelleri ilk olarak yıl sonunda tanıtılacak bazı
modellerde kullanmaya başlayacak.

OLED ekranın hangi modellerde yer alacağını şimdiden kestirmek güç, fakat ilk olarak tepe modellerde kullanılması sürpriz olmayacaktır. Ya da gelişen kavisli ekran teknolojisi dikkate alındığında Xiaomi ve Huawei in bu noktada tanıtacağı yeni ürünlerde OLED ekran kullanılabilir.